FitCamps Ballıkayalar Milli Parkı Trekking

FitCamps Ballıkayalar Milli Parkı Trekking

< Geri dönün

Ulaşım: İstanbul – İzmit yönünde D–100 kara yolundan Gebze’yi geçtikten hemen sonra solda kalmaktadır. Tavşanlı köyü tabelasını görüp köye doğru ilerlenmelidir. Köyden 1000 metre sonra solda, köprüden hemen sonradır.

Güzergah Bilgileri: İstanbul’a en yakın doğa yürüyüşü ve kaya tırmanışı alanlarından birisi olan Ballıkayalar içinden dere akan küçük bir kanyondur. Kamp ve kaya tırmanışı yapanların gözdesi, dağcıların ve izcilerin antrenman yaptıkları bir Milli Parktır.  Mevsimine göre bir çok trekking parkuru vardır. En çok rağbet edilen iki parkurdan birincisi kanyonun üstünde ilerlenen ve kampçıların, kaya tırmanışı sporu yapan tırmanışçıların içinden geçendir. İkinci yürüyüş parkuru ise kanyonun içinden dere boyundan gidilendir. Dere boyun ilerlerken çeşitli yükseltilerden, küçük göletlerden ve dereden geçiş yapılmaktadır. Yürüyşün dönüş rotası ise yine aynı yoldan yapılır. Milli Park'a giriş ücretlidir. Milli parklara ait bir tesis bulunmaktadır.

 Ballı kayalar vadisi Kocaeli ili, Gebze ilçesi sınırları içerisinde tavşanlı köyü yakınlarında yer almaktadır. Ballı kayalar vadisinin uzunluğu 1.5 kilometre genişliği ise 50-80 metre arasında değişmektedir. Vadinin yüksekliği kuzeyden 5 ile 10 metre arasında başlayıp, güneyde vadinin yüksekliği 80-100 metre arasına kadar çıkmaktadır. Ballı kayalar vadisi kuzeyden güneye vadi içerisinden akan Ballı kaya Deresi ve Depremler sonucu kireçtaşlarının oyulması ile oluşmuştur. Vadi içerisine irili ufaklı göller, şelaleler görülmektedir. Havzanın tamamına yayılmış maki ve pseudomaki florası görülür. Bölgede atmaca, alaca karga, hüthüt tarla kuşu, bülbül kuşu, çakal, tilki, tavşan, domuz, köstebeğe tabiat parkı içerisinde rastlanmaktadır. Bu özelliğinin korunması ve amacıyla 1847 hektarlık bölümü 1995 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır.

Sağlam kireç taşından oluşan duvarları sayesinde Marmara bölgesinin en önemli kaya tırmanışı bölgesi olma özelliğine sahiptir. 100’e yakın kaya tırmanışı rotası ile gerçek bir kaya tırmanışı merkezidir. Birçok sporcu ilk kaya tırmanışı deneyimini buradaki kaya bloklarında yapmıştır. Nasıl gidiliyor? D -100 karayolundan gidiliyor. Dilovası ve Gebze arasında kalan Tavşanlı köyü tabelasının görüldüğü yerden kuzeye dönülüyor. Tabelaları takip ederek yoldan yaklaşık 2 kilometre içeride Ballı Kayalar Milli Parkı yazısını görmek mümkün.

  • Yürüyüş mesafesi: 10 kilometre
  • Yürüyüş süresi: 4 saat
  • Zorluk derecesi: Orta
  • Su geçişi: Var
  • Bitki örtüsü: Seyrek ağaçlık ve makilik alan
  • İstanbul’a uzaklığı: 60 kilometre
  • Merkeze uzaklığı: Gebze’ye 8, İzmit’e 45 kilometre

Lokasyon

Program ücreti: 20 ders kredisi

Program ile yakılacak yaklaşık kalori: 700 kalori

Program için gerekli malzemeler: Havlu ve su

Bu ders için rezervasyon yap >

Bu Programlar İlgini Çekebilir

FitCompany Pilates

FitCompany Pilates

Ofis çalışanları için pilates, sağlığınıza yardımcı olabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Yapılan araştırmalar, Tüm gün bilgisayar başında oturmanın sağlığınızı olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için hareket molaları çok önemlidir.

Detaylar >
Fitmoms Get in Shape

Fitmoms Get in Shape

Get in Shape değişim programında, doğum sonrası hedefinize odaklanarak, hem tüm vücut sağlığınızı iyileştirecek hem de istediğiniz forma gireceksiniz.

Detaylar >
FitClubs Cycling

FitClubs Cycling

Bisikletinizi kapın ve sizin için belirlediğimiz parkurlarda bisiklet sürmenin ve spor yapmanın keyfine varalım.

Detaylar >
FitExpat Yoga

FitExpat Yoga

Yoga is a systematic practice of physical exercise, breath control, relaxation, control, and positive thinking and meditation aimed at developing harmony in the body, mind, and environment.

Detaylar >
Fitmoms Pilates

Fitmoms Pilates

Fitmoms Pilates hamilelik döneminde alınan kilolar ile birlikte, değişen vücut şeklimizi düzeltmenin en etkili yollarından biridir.

Detaylar >
FitCompany Masaj

FitCompany Masaj

İşyerlerinde çalışanların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını korumak için yerinde masaj uygulaması, siz masanızın başından ayrılmadan vücudun ve ruhen rahatlamanızı sağlıyor, problemli olan kaslarınızın rahatlamasını sağlıyor.

Detaylar >

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.