Egzersiz Yapmak ve Zihinsel Sağlığa Etkisi

BLOG > Aktif Yaşam

Egzersiz Yapmak ve Zihinsel Sağlığa Etkisi

Egzersiz Yapmak ve Zihinsel Sağlığa Etkisi

Sağlıklı kalmak veya kilo vermek gibi egzersiz yapmanın çeşitli nedenleri vardır. Peki egzersizin duygusal ve zihinsel sağlığınıza da faydası olduğunu biliyor musunuz? Egzersiz yapmak, birçok ilacın yarattığı etkiyi doğal olarak yaptığı için çok güçlü bir etkiye sahip olduğu söyleyebiliriz. Aşağıda, egzersiz yapmanın fizyolojik geri dönüşünün birçok faydasından bazıları yer almaktadır.

Stresin Azaltılması

Egzersizin zihinsel ve fiziksel stresi azaltma yeteneği spor ile ilgili birçok yazıda bahsedilmektedir. Spor salonuna gitmek veya evde spor yapmak , beynin stresi hafifletmesine yardımcı olan belirli stres kimyasalları üzerinde güçlü bir salınım sağlamaktadır. Ayrıca egzersiz yaparak, vücudunuzu düzenli olarak fiziksel strese maruz bıraktığınızda, vücudunuza bu anlamda  nasıl iyileşeceğini ve hem fiziksel hem de zihinsel strese nasıl uyum sağlayacağını öğretirsiniz.

Daha İyi Bir Uyku

İnsan vücudu gece uykusuyla kendini yeniler. Düzenli ve verimli bir gece uykusu olmadan, fiziksel olarak iyileşmede çok fazla ilerleme kaydedilmez. Egzersiz yapmak, fiziksel olarak onarıcı uyku aşaması olan derin uykuda geçirilen süreyi artırır .  Düzenli bir egzersiz , stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabilir . Stres, uykuya dalma güçlüğü ve gece huzursuz uyumak gibi uyku sorunlarının yaygın bir nedenidir . Egzersiz , anksiyete ve diğer duygu durum bozuklukları için etkili bir çaredir. Derin uyku, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeye, kalp sağlığını desteklemeye, stres ve kaygıyı kontrol etmeye yardımcı olur.

Egzersiz Yapmak Mutluluk Hormonu Salgılar

Egzersiz, beynin nörotransmiterleriyle etkileşime girerek ağrı algısını azaltan endorfin adı verilen mutluluk kimyasallarının salınımını artırır. Morfin etkisine sahiptir ancak vücudun doğal bir salınımı olduğu için elbette bir bağımlılığa neden olmaz. Endorfin, egzersiz yaptığınızda doğal olarak salınır ve egzersiz sonrası depresif olan ruh halini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.  Ayrıca, açık havada egzersiz yapmak, gün ışığının etkisiyle kişide mutluluk artışı sağlar .

Egzersiz Yapmak Özgüveni Arttırır

Düzenli egzersiz yapmak, disiplin, sabır ve zaman ile enerjiyi dengelemektir. Düzenli yapılan egzersizin hem fiziksel hem de zihinsel etkilerini kısa bir sürede net olarak görürsünüz. Pozitif anlamdaki bu etkiler kişide başarı ve özgüven duygularını destekler.  Dolayısıyla egzersizin bu olumlu etkileri spor salonunun dışına çıkarak tüm hayatınıza yansır. Aile içinde bir eş, ebeveyn olarak, kariyerinizde ve sosyal çevrenizde  başarı oranınız ve özgüveniniz artar.  Ayrıca egzersiz yapmak öz değerinize ilişkin algınızı artırırken aynı zamanda kendinizle konuşma yeteneğinizi de geliştirir.

Egzersiz Yapmak Bilişsel İşlevlerinizi Arttırır

Yaşlandıkça bilişsel işlevlerimizin düşme eğiliminde olduğu bilinmektedir. Her yaşta düzenli egzersiz, hafızayı etkileyen ve beyindeki bu işlevleri iyileştiren bölümü etkileyebilir. Sporun bu olumlu etkisi aynı zamanda öğrenme yeteneğiniz için de geçerlidir. Düzenli egzersiz yapan kişilerin yeni bilgileri hafızasında tutma olasılığı daha yüksektir.

Egzersizle Kaygıyı Hafifletin

Profesyonel olarak yapılan masajların kan dolaşımını arttırdığını ve kişiye bir rahatlama hissi verdiğini biliyoruz. Egzersiz yapmak kişide rahatlama hissi yaratarak kaygıyı azaltmada Bali masajıyla aynı seviyede bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Egzersiz, endişe duygularını azaltmaya yardımcı olur çünkü yalnızca endorfin salgılamakla kalmaz, aynı zamanda nefes kontrolü gibi  zihne odaklanacak başka görevler verir.

Enerji Harcayarak Enerjinizi Çoğaltın

Egzersiz yaptığınızda kan akışınızda bir artış olur, vücudunuzda bulunan oksijen ve besinlerin kaslarınıza taşınmasına yardımcı olur ve enerjinizi arttırır. Egzersiz yaparak enerji harcarsınız ve uyku kalitenizi arttırırsınız. Böylece vücudumuz ihtiyaç duyduğu yenilenmeyi sağlar ve enerji dolu olarak uyanırsınız. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak enerji seviyenizin artması iş ve kişisel yaşamınızda daha üretken olmanıza yardımcı olur. 

Egzersiz Yapmak Kişilerarası İlişkileri Geliştirir

Bir arkadaşınız veya partnerinizle egzersiz yapmaya başladığınızda, birlikte kaliteli bir zaman geçirirsiniz. Temel bir insan ihtiyacı olarak kişilerarası ilişki kurmak egzersiz ile olumlu yönde bir ilerleme gösterir. Kişisel ilişkilerdeki doygunluk, hedefler doğrultusunda zihinsel sağlık ve başarı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir .

Paylaşın

Değer Giray

Değer Giray

Uzun yıllardır içerik yazarı olarak çalışan, spor yapmanın hayatının her alanında pozitif etkilerini yaşayan Değer Giray, Her Yerde Spor ve FitPeopleHUB için yazılarını siz değerli spor severlerle paylaşmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.