Günde 10 Bin Adım Atmak

BLOG > Aktif Yaşam

Günde 10 Bin Adım Atmak

Günde 10 Bin Adım Atmak

Günde 10 bin adım atmak düşündüğünüzden çok daha kolay olabilir. Adımsayarınızı indirin ve bunu nasıl başaracağınızı bu yazıda öğrenin.

İlk etapta günde 10 bin adım yürümek, size çok fazla gibi görünebilir. Ancak, büyük hedefi daha küçük parçalara bölerek ve bazı stratejiler geliştirerek, çok fazla çaba harcamadan bunu başarabilirsiniz. 

Normal şartlarda, hareketsiz bir kişinin günde 1.500 ila 3.000 adım yürüdüğünü unutmayın. Bu nedenle, kararlı olan herkes, bu rakamı önce iki katına çıkarıp sonra üçe katlayarak günlük adım sayısını kolayca artırabilir.

Tıpkı diğer egzersiz rutinleri gibi, ölçülü bir şekilde başlamak ve ardından yoğunluğu kademeli olarak artırmak en iyisidir. Her gün rutininize en az 500 ekstra adım eklemeye çalışın.  Adımlarınızı takip etmenin ilerlemenize yardımcı olacağını unutmayın. 

Her gün cep telefonunuzda bulunan adım sayar ya da akıllı bir saat ile adımlarınızı takip edebilirsiniz. İlerlemenizi görmek için günde birkaç kez düzenli olarak kontrol etmeye çalışın. Gün boyunca yürümeye vaktiniz olmuyorsa öğle yemeği molasında veya akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Neden Tam Olarak 10 Bin Adım

Neden tam olarak 10.000 adım atmanız gerektiğini hiç merak ettiniz mi? Her şey, 60'lı yıllarda Japonya 'da yapılan bir araştırma ile başladı. Veri analizi ve insanlar üzerinde yapılan çalışmaların ardından, pedometrelerle izlendi. Mükemmel sağlığı korumak için kalori alımının%20'sini yakmanın gerekli olduğu ortaya çıktı. Önerilen hedefe çok fazla çaba harcamadan ulaşmak için, araştırmaya göre günde en az 10.000 adım yürümek gerekiyordu. 

Bu araştırma daha sonra dünyanın geri kalanıyla buluştu. Sonrasında da, Dünya Sağlık Örgütü, insanların sağlıklı olmaları ve hastalık risklerini azaltmak için her gün bu hedefe ulaşmalarını kabul etti.

Günde 10 Bin Adım Yürümenin Faydaları

Günde 10.000 adım yürümek sağlık açısından size, çok sayıda fayda sağlar. Yürümek , hipertansiyon,  yüksek kolesterol ve diyabet gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Bacaklarda ve kalçalarda kas tonusunun artmasına ve yağ kaybına neden olabilir.  Ayrıca ruh halinizi iyileştirir, daha iyi uyumanızı ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

Herkes için ideal bir egzersizdir. Fazla kilolu insanlardan hamile kadınlara, eklem ağrısı çekenlerden yaşlılara!

10 Bin Adım Kaç Km Eder?

10 bin adım, yaklaşık 8 km'ye karşılık gelir . Ortalama olarak 2.000 adımla 1,6 km yol kat edilir. Bu nedenle , 10.000 adım hedefine ulaşmak için günde yaklaşık 8 km yürümek zorunda kalacaksınız. Ne kadar çok adım eklerseniz, günün sonunda o kadar çok kalori yakarsınız. 

Günde 10 Bin Adım Atmak İçin Stratejiler

Günlük rutininizde birkaç basit değişiklik yapmak, çok sayıda ekstra adım atmanıza yardımcı olabilir. Aşağıda, bu sayıya ulaşmanıza yardımcı olacak bazı tavsiyelerimiz var:

 • Otobüsten, dolmuş veya metrodan bir durak önce inip ulaşmanız gereken yere doğru yürüyün.
 • Arabanızı ofisten uzağa park edin.
 • Her zaman asansör yerine merdivenleri kullanın.
 • Zamanınız olduğunda bir arkadaşınızla yürüyüşe çıkın.
 • Köpeğinizi gezdirin.
 • Bir iş arkadaşınıza bilgi aktarmanız gerekiyorsa, onu telefonla aramayın veya ona yazmayın, kalkıp masasına yürüyün.
 • Cep telefonunuzla konuşurken yürüyün.
 • Alışverişe çıkarken veya temizlik yaparken, temponuzu artırın.
 • Çocukları parka götürdüğünüzde, onlarla yürüyüp oynayın, bankta oturmayın.
 • Hareketsiz bir iş yapıyorsanız, zaman zaman kalkın ve masanızdan sağa sola yürüyün.
 • Yemek pişirirken yürüyün.
 • Çalışma molası sırasında her zaman hareketsiz kalmayın, mümkün olduğunca hareket edin.
 • Akşam eve vardığınızda hedeflediğiniz adıma henüz ulaşmadıysanız, merdiven inip çıkın.
 • Açık Havada HerYerdeSpor Yürüyüş Gruplarına katılın.

Tüm gün boyunca ekstra adımlar atmak için artık bahaneniz olmayacak. Çünkü tüm alternatifleri biliyorsunuz!

On Bin Adım Atarak Kaç Kalori Yakılır?

Ortalama 10 bin adımda yaktığınız kalori 400 ile 500 arasındadır. 10 bin adımla orantılı olarak, bu kalorinin çok az olduğunu düşünebilirsiniz . Ancak, bu günlük hedefin önemi yakılan kalorilerle ölçülmemelidir. Çünkü 10 bin adım, kalori yakmanın ötesinde beden ve zihin sağlığı için çok faydalıdır.

10.000 adım atmak rakamsal olarak çok fazla görünse de kesinlikle imkansız değildir. Tek yapmanız gereken, hareket etmek için fırsat yaratmaktır.

Günde On Bin Adım Yürümek Kilo Verdirir mi?

Günde 10.000 adım, sağlık parametrelerinizi iyileştirmemize yardımcı olur. Ancak düşük yoğunluk göz önüne alındığında, yakılan kaloriler, spor amaçlı hızlı yürüyüşlerden önemli ölçüde daha düşüktür . Bu nedenle, günde 10.000 adıma ek olarak, hafta boyunca yapabildiğiniz sıklıkta tempolu bir yürüyüş için 40 ila 60 dakika ayırmayı hedefleyin. Bu şekilde günde 10.000 adımla yakılan 500 kaloriye başka kaloriler de eklenecektir.

Paylaşın

Değer Giray

Değer Giray

Uzun yıllardır içerik yazarı olarak çalışan, spor yapmanın hayatının her alanında pozitif etkilerini yaşayan Değer Giray, Her Yerde Spor ve FitPeopleHUB için yazılarını siz değerli spor severlerle paylaşmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.