Anne Olmak: Annelere Egzersiz

BLOG > Aktif Yaşam

Anne Olmak: Annelere Egzersiz

Anne Olmak: Annelere Egzersiz

Egzersiz, stresi azaltmanın en iyi yollarından biridir. Egzersiz yaptığınızda, vücudunuz stresle savaşan hormon olan endorfin salgılar. O zaman annelere egzersiz tavsiye etmemiz şart!

Anne olmak, genellikle her durumu kontrol etmeye veya en azından olası tüm en kötü senaryolara hazırlıklı olmak demek. Çocuklarımız küçükken, bebek çantalarına ekstra mendiller, bebek bezleri, evde hazırladığımız ya acıkırsa mamaları, oyuncaklar, sıcak, soğuk olma, ıslanma, lekelenme,  ihtimaline karşı yedek kıyafetleri alırız.

Çocuklarımız büyüdükçe bez çantalarının ötesine geçiyoruz, ancak yine de bir adım önde olmanın, felaketleri olmadan önce kontrol etmenin yollarını arıyoruz.

Tüm bunlarının yanında tabii ki ayrı bir birey olarak iş hayatı, özel hayat, ev, alışveriş derken zamanın yetmemesi üzerinizde strese neden olabilir. Zamanla tüm bunlar bir koşturmacaya dönüşür ve sonunda bazı şeyleri sadece görev olarak yapar hale gelirsiniz. İşte bu yazımızda bazen zamanı durdurmaya, stresinizi azaltmaya yardımcı olacak egzersizlerden bahsedeceğim. Ama önce nefes ve denge üzerine gidelim!

Nefes Alın, Nefes Alın, Nefes Alın

Pratikte, sezgilerinizi takip etmek ve kendinizi akışa bırakmak için nefesinizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Nasıl nefes alacağımı zaten biliyorum diye düşünebilirsiniz. Ancak, endişeli veya üzgün olduğunuzda nefesinizin nasıl değiştiğinin farkına varın. Gergin veya rahatsız hissetmeye başladığınızda, nefes alıp vermeniz hızlanır ve o kadar derin nefes alamayabilirsiniz. Nefesinizi bir kez ayarladığınızda, diyaframdan yani karın bölgenizden nefes alıp vermeyi deneyebilirsiniz.

Bunun için kendinizi rahat hissedeceğiniz bir pozisyonda durun. Burnunuzdan karnınızı şişirerek derin bir nefes alın. 1 ila 2 saniye kadar nefesinizi tutun. 3 ila 4 saniyede ağzınızdan verin. Bunu birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Her Şey Denge ile İlgili

Hepimiz anne olarak, aklı başında kalmak için dengeyi öğrenmemiz gerektiğini biliyoruz. Bir şeyin çok fazlası (aşk dışında) her zaman olumlu bir sonuç vermiyor. Aynı şekilde bir şeyin yeterli olmaması da yine olumsuzluk hissine neden oluyor.  Bu yüzden denge gerçekten çok önemlidir. Egzersiz yaparken de başlangıçta yaptığınız hareketlerin ne kadar muhteşem olup olmadığı önemli değil. Her şeyden önce bunu ruhunuz için yaptığınızı bilin. Bu konuda istediğiniz kıvama ulaşmak için sadece zamana ihtiyacınız var. Her şey dengeyi bulmakla ilgilidir.

Annelere Egzersiz Programları

 1. Yoga

  Günün tüm gerginliğini, endişesini nefes alıp vererek dışarı atın. Yoga mükemmel bir stres gidericidir. Çünkü harika bir şekilde konsantre olmanızı sağlar. Kısa bir süreliğine de olsa tüm görevlerinizden uzaklaşmanıza yardımcı olur.  Yoga, vücudunuza odaklanmanızı ve farklı duruşlarla nefes almanızı sağlayan bir zihin-vücut egzersizidir. Fiziksel ve zihinsel disiplinleri bir araya getirir. Zihninizde ve bedeninizde huzura ulaşmanıza yardımcı olabilir. Dilerseniz, düzenli olarak online Fitmom Yoga derslerine katılabilirsiniz. HerYerdeSpor, tüm annelerin keyifle derslere katılması için kredi karşılığında sizi gruplara dahil ediyor. Böylece derse katılamadım ücretim boşa gitti endişesi yaşamıyorsunuz.
   
 2. Grup Dersleri 

  Kafanızı boşaltmanın ve yaptığınız egzersizin keyfini çıkarmanın en iyi yollarından biri arkadaşlarla egzersiz yapmaktır. Ter atıp eğlenirken endorfin salgılarsınız. Grup dersleri, stres atma ve sosyalleşmeniz için size bir çıkış noktası olur. Bu yüzden birkaç arkadaşınızı alın ve Zumba, Pilates, ya da Fitmoms Run Club derslerine katılın
   
 3. Açık Havada Annelere Egzersiz

  Açık havada yapacağınız egzersizler, terlerken biraz da temiz hava almanızı sağlar. Bu da, otomatik olarak ruh halinizde bir artışı sebep olur. Uzun bir yürüyüşe çıkarken, bisiklete binerken veya parkta egzersiz yaparken stresinizin eriyip gittiğini hissedeceksiniz.  Temiz hava zihninizi temizleyerek evinize huzurlu ve mutlu bir şekilde dönmenizi sağlayacak.

  Egzersiz yapmaya başlarken, yapmanız gereken annelik görevlerinizi unutun, şimdi nerede olduğunuza odaklanın. Vücudunuzu kucaklayın! Bu kabul, sadece sizi mutlu etmekle kalmayacak, aynı zamanda tüm güzel hisleriniz çocuklarınıza da yansıyacak.
Paylaşın

Değer Giray

Değer Giray

Uzun yıllardır içerik yazarı olarak çalışan, spor yapmanın hayatının her alanında pozitif etkilerini yaşayan Değer Giray, Her Yerde Spor ve FitPeopleHUB için yazılarını siz değerli spor severlerle paylaşmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.