Neden Açık Havada Egzersiz Yapmalıyız?

BLOG > Aktif Yaşam

Neden Açık Havada Egzersiz Yapmalıyız?

Neden Açık Havada Egzersiz Yapmalıyız?

Egzersizin birçok zihinsel ve fiziksel sağlık yararı sağladığını biliyorsunuz.

“Yeşil egzersiz” olarak da bilinen açık hava egzersizi, sağlığı geliştiren iki aktiviteyi birleştirir: vücudunuzu hareket ettirmek ve açık havaya çıkmak. Ruh halinizi geliştirmek, paradan tasarruf etmek ve spor salonuna gitme zamanından ve sıkıntısından kaçınmak istiyorsanız, açık havada yapılan egzersizler tam size göre.

Tabiat Ana ile terlemenin beş faydası.

1. Geliştirilmiş Ruh Hali ve Azaltılmış Depresyon

Açık havada egzersiz, kapalı spor salonlarının ötesinde zihinsel bir sağlık artışı sağlar. Açık havada hareket etmenin öfke ve depresyonu azalttığı ve ruh halini iyileştirdiği gösterilmiştir (Barton ve Pretty, 2010). Güneş ışığına maruz kalma, bu ruh hali geliştirici etkiden kısmen sorumlu olabilecek D vitamini üretimini arttırır (Kerr ve ark., 2015). Öğlen arasında hızlı bir pick-up için 30 dakikalık bir egzersiz molası için dışarı çıkın ve enerjik hissederek işe dönün.

2. Gelişmiş Benlik Saygısı

Araştırmalar,  açık hava egzersizlerinin benlik saygısını artırabileceğini gösteriyor (Barton ve Pretty, 2010).  yeşillik veya suya yakın olmak bu etkiyi arttırır.  Benlik saygısını artırdığı gösterilen faaliyetler arasında koşu ve bisiklete binme de  sayılabilir. Düzenli bir açık hava etkinliği dozu, egzersizin zaten güçlü olan saygınlığı artıran etkisini artırmaya yardımcı olabilir.

3. Düşük Maliyet

İnsanlar genellikle düzenli egzersizi engelleyen en büyük faktörlerden biri olarak maliyeti belirtmektedir. Dış ortam, egzersiz meraklıları icin düşük maliyetli bir çözümler sunar. Yüksek spor salonu veya stüdyo fiyatları egzersiz için bir engel oluşturabilirken, spor alanları ve yerel parklar gibi açık hava mekanları fiziksel aktivite için uygun alanlar sunmaktadır.

4. Erişim Kolaylığı

Zaman eksikliği, egzersize karşı bir diğer yaygın engeldir. Trafikte gezinmek, garajlar ve kalabalık soyunma odaları aktif olmak için ek zaman sağlar. Büyük dış mekanlardan yararlanmak bu zaman kısıtlamalarını azaltabilir. Yerel tepeler, parkurlar ve mahalle sokakları ideal yürüyüş, koşu ve bisiklet imkanı sağlarken, yakındaki parklar direnç egzersizleri, eğitim kampları ve yoga dersleri için ideal mekanlar sunar. Birçok açık alan, çeşitli direnç eğitimi egzersizlerine izin veren banklar, ağaçlar, eğimli yollar ve hatta belirlenmiş egzersiz ekipmanlarını içerir.

5. Tabiat Ana ile Bağlantı

Açık hava egzersizinin en büyük faydalarından biri, Tabiat Ana ile ve toplumunuzdaki insanlarla ve yerlerle bağlantı kurma konusundaki doğal fırsattır. Yerel bir kahve dükkanında bisiklete binmeyi bitirin, sokaklarda koşarken şehrinizi keşfedin.Bunları ücretsiz olarak katılacağınız koşu ve bisiklet gruplarımız ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Açık havada egzersiz yapmak, kendinizi topraklanmış hissetmenize, çevrenizle olan bağınızı derinleştirmenize ve çevrenizdeki güzellik için takdirinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Paylaşın

Göktuğ Karadeniz

Göktuğ Karadeniz

Marmara Üniversitesi Besyo bölümünü bitirdikten sonra Yeditepe Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans yapan Göktuğ Karadeniz, sektördeki 25 senelik tecrübesini yeni girişimleri olan Her Yerde Spor ve Fit People HUB projelerine aktarmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.