Toplantı arası spor, Her Yerde Spor

BLOG > Aktif Yaşam

Toplantı arası spor, Her Yerde Spor

Toplantı arası spor, Her Yerde Spor

İş, özel hayat ve çeşitli aktiviteler arasında spora zaman ayırmak her zaman kolay değildir . Bir toplantıdan diğerine yetişmek, ister istemez hem çalışanlar hem de yöneticiler için bir zaman sorunu yaratmaktadır. Heryerdespor ekibi toplantı arası spor programlarıyla bu konuya harika bir çözüm getirmektedir. Ancak her şeyden önce gelin toplantı arasında spor yapmanın şirkete, yöneticilere ve çalışanlara nasıl bir fayda sağladığına bakalım.

Toplantı Arası Spor - Fiziksel Aktivite

Özellikle bu günlerde spor yapmanın beden sağlığı üzerindeki olumlu etkileri daha da anlaşılır bir hale gelmiştir. Şirketler de artık spor aktivitelerini kendi bünyelerine dahil ederek değişim göstermeye başlamışlardır.  Şirketlerde, "zaman kaybına" karşı mücadele edilmesi gerekliliğine inanılırsa, sporun bireysel refahı ve üretkenliği artıran bir araç olduğu açıkça görülecektir .

"Sağlıklı bir beden sağlıklı bir zihin ", ifadesi tam da fiziksel aktivitenin hem bedensel hem de sağlığımız için önemini vurgulamaktadır. Fiziksel aktivitede bulunmak sadece yapan kişinin kendisi için değil aynı zamanda tüm şirket geneli için de fayda sağlamaktadır. Spor yapan çalışanların konsantrasyonları, performansları ve iş üretkenlikleri artar. Saatlerce oturmak ve odaklanmaya çalışmak zor bir iştir. Sadece 5 dakikalık kısa bir mola mucizeler yaratabilir .

Molalar Düşünmeye İzin Verir

Uyku sırasında insan beyni, gün içinde öğrendiği tüm bilgileri toplar ve bir veri deposu oluşturur. Aynı şekilde, toplantılarda gördüklerinizi ve duyduklarınızı işlemek için molalara zaman ayırmalısınız. Molalar , duş alırken veya araba kullanırken olduğu gibi bilgileri saklamanıza ve zihinsel bağlantılar kurmanıza olanak tanır. 

Beyninizin Biraz Dinlenmeye İhtiyacı Varsa Hareket Edin

Birçok çalışan, uzun süre oturmayı gerektiren toplantılara katılmaktadır. Toplantılarda ve konferanslarda enerji sağlamanın en kolay yolu, planlanmış fiziksel aktivite molalarıdır. Fiziksel aktiviteleri içeren bu molalar, katılımcıların odaklanmasını sağlamanın harika bir yoludur.

Bir toplantı ya da konferansta, bu tür aktivite aralarını basit spor ekipmanları ile veya herhangi bir ekipman olmadan yapabilirsiniz. Ayrıca bu tür planlanmış spor aktiviteli molalar için uzman spor koçlarının eğitim programlarından yararlanabilirsiniz.

Toplantı Molalarında Yapılacak En İyi Egzersizler:

  • Gevşeme hareketleri
  • Kol ve bacak egzersizleri
  • Esneme hareketleri
  • Kısa süreli rahatlatıcı yoga hareketleri

İş Toplantınızı Planlarken Molalara Toplantı Arası Spor Aktivitelerini Ekleyin

Düzenlediğiniz veya katıldığınız bir toplantıda katılımcılarınızın toplantı odasını terk etmek için can attığını, sandalyelerinde kıpırdandığını, uyukladığını veya odaklanmak için mücadele ettiğine hiç tanık oldunuz mu? Eğer öyleyse, toplantılarınıza fiziksel aktivite molası eklemeyi düşünebilirsiniz. Toplantınıza, beş ila on dakikalık fiziksel aktivite ekleyerek katılımcılarınızı meşgul edebilir ve toplantı odanızın enerjisini yükseltebilirsiniz.

Fiziksel aktivite molalarını toplantılara eklemek kolaydır ve size şu konularda yardımcı olur:

  • Toplantıya katılan çalışanların bilgi birikimini ve başarısını artırır.
  • Hedef kitlenin daha odaklı ve ilgili olmasını sağlar.
  • Çalışanlarla yakınlık kurmanızı sağlar.
  • Toplantı boyunca olumlu düşünmeyi artırır.
  • Kalori yaktırır ve günlük stresi azaltır.

Bir sonraki toplantınız için gündeme beş ila on dakikalık fiziksel aktivite molaları eklemeyi deneyin. Fiziksel aktivite molaları toplantı boyunca herhangi bir zamanda dahil edilebilir.

Zamanlanmış Toplantı Arası Spor

Toplantınıza fiziksel aktivite ile başlayabilirsiniz. Toplantının ilk beş dakikasına fiziksel aktivite ekleyerek katılımcıların rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Fiziksel aktivite ile toplantıya başlamak katılımcılarınızın birbirini tanımasına yardımcı olabilir.
Toplantının ortasında veya konu değişikliği sırasında vereceğiniz kısa bir mola için bir spor aktivitesi planlayabilirsiniz. Bir konuyu bitirdikten sonra yeni bir konuya geçerken fiziksel aktivite molası dinleyicilerinizin yeniden odaklanması için harika bir zamandır.
Toplantınızın son beş dakikasını fiziksel aktiviteye ayırabilirsiniz. Bu fiziksel aktivite, toplantıyı eğlenceli ve yüksek enerji seviyesi ile bitirmenin harika bir yoludur. Böylece toplantı boyunca katılımcılar konuşulan konularla ilgili enerji dolu olarak salondan ayrılırlar.

Egzersiz, her yaştan insan için olumlu etkilere sahiptir. Beş dakikalık bir egzersiz dahi, sonrasında kişiye yüzde yirmi oranında öğrenme hızı kattığını unutmayın. 

Paylaşın

Değer Giray

Değer Giray

Uzun yıllardır içerik yazarı olarak çalışan, spor yapmanın hayatının her alanında pozitif etkilerini yaşayan Değer Giray, Her Yerde Spor ve FitPeopleHUB için yazılarını siz değerli spor severlerle paylaşmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.