Kadınlar için kuvvet egzersiz yapmanın 5 faydası

BLOG > Aktif Yaşam

Kadınlar için kuvvet egzersiz yapmanın 5 faydası

Kadınlar için kuvvet egzersiz yapmanın 5 faydası

Kilo kaybına yardımcı olur:

Yağ kaybı söz konusu olduğunda genellikle çoğu insan hemen cardio antrenmanlarına ve diyete başlar. Kuvvet antrenmanları genelde gözardı edilir. Bununla birlikte kuvvet antrenmanları da yağ yakımında son derece önemlidir. Kilo verirken yağdan kilo vererek kas kaybını da engellmek için mutlaka kuvvet antrenmanlarını programımıza katmalıyız. Daha fazka kas daha fazla kalori ve daha fazla yağ yakar.

EPOC (excess post exercise oxygen consumption) egzersiz sonrası oksijen tüketimi olarak bilinir. Bu bize egzersizden sonra metabolizmamızın ne kadar süre hareketli kaldığını gösterir.

Çalışmalar iyi tasarlanmış bir kuvvet antrenmanından sonra 38 saate kadar metabolizmanızı hareketli tutabildiğinizi göstermiştir. Başka bir deyişle kuvvet antrenmanından sonra kalori harcamaya devam edersiniz, cardio antrenmanından sonra ise kalori harcaması durur.

Güç artışı sağlar:

Kuvvet antrenmanı postürünüzü düzeltmenin yanısıra, kemik yoğunluğunuzu da arttıracaktır. Kemikleriniz belli bir süre dirence maruz kaldığında extra yük ve kuvvete dayanmak için güçlenir ve yoğunluğu artar. Ve böylelikle kadınlarda osteoporoz oluşma riskini en aza indirir.

Enerji seviyenizi arttırır:

Egzersiz endorphin salgılar, sağlıklı beslenmeye ve gün boyunca daha enerjik hissetmeye teşvik eder. Geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olur, böylelikle vücudunuz kendini onarır.

Kas kütlesi kaybını dengeler:

Kas kütlesi kaybı sarkopeni olarak bilinir.kaslarınızı kullanmaz ve kuvvetlendirmezseniz, zamanla atrofi'ye (kas kaybı) uğrarlar. Bunu  sonucunda sıradan aktiviteleri ve günlük hayatınızdaki rutinleri yapmakta bile zorlanırsınız. Kuvvet antrenmanları yaşlandıkça bile güçlü kalmamıza yardımcı olacaktır.

Size hantal yapmaz, fit yapar:

Ne yazıkki birçok kadın ağırlık kaldırmanın onları hantal yapacağını düşünmekteyken gerçekte kadınlar erkeklerin sahip olduğu testesteron seviyesine sahip değillerdir. Bunun yerine kadınlar boyut olmadan kas tanımı ve gücünü geliştirirler.

Paylaşın

Göktuğ Karadeniz

Göktuğ Karadeniz

Marmara Üniversitesi Besyo bölümünü bitirdikten sonra Yeditepe Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans yapan Göktuğ Karadeniz, sektördeki 25 senelik tecrübesini yeni girişimleri olan Her Yerde Spor ve Fit People HUB projelerine aktarmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.