Pilates ile Beklentinizin Ötesine Geçin

BLOG > Aktif Yaşam

Pilates ile Beklentinizin Ötesine Geçin

Pilates ile Beklentinizin Ötesine Geçin

Pilates , formda kalmak, kasların esnekliğini ve hareket kabiliyetini artırmak için en iyi egzersizlerden biridir. Bu yazımızda, evde pilates yapmaktan vazgeçmemeniz için pilatesin hem fiziksel hem de ruhsal olarak size sağlayacağı harika faydalarının neler olduğunu okuyabilirsiniz.

Pilates Nedir ?

Pilates, Joseph Pilates tarafından yirminci yüzyılın başlarında geliştirilen bir egzersizdir. Yogadan ilham alan, çok fazla fiziksel çaba gerektirmeyen bir vücut egzersiz sistemidir. Bu egzersiz hem kilo vermek hem de formunu korumak isteyenler için uygun bir spordur.

Pilates , ayrıca belirli hareketler yoluyla postüral kasları kontrol etmeye odaklanır . İlgili ana gövde kasları, omurgaya destek sağlar. Vücudu dengede tutmak için düzenli bir şekilde çalışmak önemlidir.

Pilates Yapmanın Fiziksel Faydaları

1. Daha iyi bir duruş:  Pilates tamamen kasları uzatmak ile ilgili olduğundan, en temel faydalarından biri, daha iyi bir duruş elde etmektir.  Kambur bir duruşa sahipseniz bunu düzeltmenin en sağlıklı ve kolay yolu düzenli olarak egzersizleri yapmanızdır. Bu egzersiz programını yapmak, omurganın doğru konumlandırılmasını sağlar. Ayrıca bacaklarınızı, kalça kaslarınızı vücudunuzun merkezi sistemi ile nasıl destekleyeceğinizi öğrenirsiniz.

2. Daha esnek bir vücut:  Vücuttaki tüm kaslara odaklandığı için esneklik kazanmada mükemmel bir sonuca tanık olursunuz.

3. Daha iyi denge:  Her bir pilates hareketinde, birbiri ile ilgili bir denge unsuru vardır. Pilatesin ana bileşenlerinden biri stabilite yani dengedir. Kaslarınızı doğru bir şekilde hizalamaya çalıştığınız her harekette denge üzerine çalışmış olacaksınız.

 4. Diğer antrenmanlarda da daha iyi bir performans:   Pilates, diğer tüm spor aktiviteleri için de tamamlayıcı bir egzersiz rutinidir. Denge ve esneklik kazanan vücudunuzun performansında gün geçtikçe bir artış görebileceksiniz. Ayrıca, tüm kasları çalıştıran bir egzersiz programı olduğu için fonksiyonel antremanlar gibi farklı programlara başlamak istediğinizde artık zorluk çekmezsiniz.  

5. Daha az sırt ağrısı: Pilates'te yapılan tüm vücut uzatma hareketleriyle, omurganız dekomprese olur. Yani gün boyu sıkılaşmış bir omurga ile kambur durma ihtimaliniz giderek azalır. Aynı zamanda kalça stabiliteniz sağlanır ve bel kaslarınız da çalışır. Düzenli bir program ile kronik bel ağrısı sorunlarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Pilates Yapmanın Ruh Sağlığınıza Etkileri

Pilates yapmanın fiziksel faydalarının yanı sıra ruhsal sağlığa da birçok faydası vardır.  Pilatesin ruhsal faydalarından bazıları şunlardır:

 • Odaklanma ve konsantrasyon açısından oldukça faydalı bir spordur. Kişisel veya iş hayatınızla mücadele ederken, sorunlarınıza çözüm bulmak ancak elinizdeki işe konsantre olmak ve odaklanmakla mümkündür.
 • En başta fiziksel olarak kontrol sahibi olmanıza yardımcı olur.Başarılı bir sonuç elde etmek için öz kontrole sahip olmak çok önemlidir.
 • Nefes bilincini geliştirir. Nefes kontrolüne sahip olmak, kişinin ruh sağlığı ve kişisel ilişkileri için hayati önem taşır.
 • Kötü ve sağlıksız yaşam tarzından kurtulmanıza yardımcı olur ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları kazanmanız için teşvik eder.
 • Enerjinizi arttırır.
 • Ruhsal olarak bıkkınlık ve yorgunluk duygusundan kurtulursunuz.

Pilatesi Hayatınıza Nasıl Dahil Edebilirsiniz?

Pilates'te yeniyseniz, tamamen bilmediğiniz bir egzersiz programına başlamak biraz korkutucu gelebilir. Ancak, pilatesin muhteşem fiziksel ve ruhsal faydalarını kendinize hatırlatın. Pilates'i hayatınıza dahil etmek için aşağıdaki yollardan bazılarını deneyin:

 • Evde kendi başınıza yapabileceğiniz bazı egzersizleri araştırın.
 • Profesyonel yardım isterseniz, evinizin konforunda Heryerdespor uzman pilates eğitmenleri ile canlı derslere katılın.
 • Bir spor geçmişiniz olsa bile, pilatese başlangıç seviyesinden başlayın. Pilatesin kendi dili vardır.
 • Haftada 1-2 gün arası düzenli derslere katılın.
 • Kendinize karşı sabırlı olun.
 • Bu yolda ilerlerken aynı duyguları paylaşabileceğiniz bir arkadaş ile yola çıkmak size çok iyi gelir.

Evde pilates yapmanın herhangi bir zorlayıcı, spor kazasına neden olacak belirli bir riski yoktur. Dolayısıyla sağlıklı olan herkes tarafından yapılabilir. Sadece, sakatlanmalardan kaçınmak için egzersizlerin doğru bir şekilde yapılması gerekir. En azından ilk etapta bir eğitmenle çalışmanızı tavsiye ederiz.

Paylaşın

Değer Giray

Değer Giray

Uzun yıllardır içerik yazarı olarak çalışan, spor yapmanın hayatının her alanında pozitif etkilerini yaşayan Değer Giray, Her Yerde Spor ve FitPeopleHUB için yazılarını siz değerli spor severlerle paylaşmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.