Açık Alanda Spor

BLOG > Aktif Yaşam

Açık Alanda Spor

Açık Alanda Spor

Dağda, sahilde, gölde veya parkta olsun, açık alanda spor yapmanın faydaları sadece fiziksel sağlığımız için değil aynı zamanda zihinsel sağlığımız için de çok faydalıdır.  Açık havada yapacağınız egzersizler kapalı spor salonlarına  göre, size çok daha iyi bir kondisyon sağlayacaktır. Ayrıca, ekonomik açıdan, açık alanda spor programları kapalı alandakilere göre çok daha düşük maliyetli bir alternatiftir. Özellikle alanında uzman trainerların gözetimi ile yapılan spor faaliyetleri kapalı alan programlarının önüne geçmeye başladığını söyleyebiliriz.

Yağ Yakmak ve Performansınızı Artırmak için  Açık Alanda Spor Aktiviteleri

Formda kalmak için "en iyi" olarak kabul edilen tek bir egzersiz türü yoktur. Önemli olan, yapmayı seçtiğiniz aktiviteyi severek yapmanızdır.

Gelin, açık havada yapabileceğiniz farklı spor aktivitelerinden bazılarına birlikte bakalım.

Bootcamp

BootCamp Amerikan askeri eğitiminden esinlenerek yapılan bir grup egzersizidir. Sınırlı bir süre içinde fiziksel olarak kendinizi geliştirmenize, dayanıklılığınızın artmasına ve hızlı bir şekilde kilo vermenize olanak tanıyan özel bir spor antremanıdır. İster başlangıç ??seviyesinde, ister ileri seviyede olun herkes bootcamp antremanlarının olağanüstü sonuçlarını kısa sürede  görebilir. Açık havada, bu antreman için ihtiyacınız olan tek şey vücudunuzun ağırlığı !

Açık alanlarda, her türlü hava koşulunda, tüm kasları ve kardiyovasküler sistemi yoğun bir şekilde tetikleyen etkili egzersizlerin bir karışımını bu grup derslerine katılarak deneyimleyebilirsiniz. 

Fonksiyonel Antrenman

Fonksiyonel antremanın temelinde, kişinin günlük hayatında çoğunlukla  yaptığı hareketleri gerçekleştirme yeteneğini geliştirmesi gerektiği fikri vardır. Fonksiyonel egzersizler, günlük yaşamın hareketlerini simüle eden hareketlerle karakterize edilir. Bu nedenle sadece bazı kasları değil tüm vücudu harekete geçiren serbest vücut egzersizlerinin uygulanmasını içermektedir . 

Açık havada yapacağınız fonksiyonel egzersizlerinin en önemli faydası, egzersiz sırasında temiz hava solumanızdır. Oksijen, yağ moleküllerini parçalamaya yardımcı olur. Bu nedenle ne kadar çok oksijen alırsak, o kadar fazla yağ molekülü yakılır.

Pilates

Pilates, yavaş ve  kontrollü hareketlerle solunum ritmine odaklanır. Bu spor, var olan en rahatlatıcı sporlardan biri olarak bilinmektedir.Vücudunuzun her bir kasıyla uyumu yeniden keşfetmenizi sağlar. Açık alanda spor olarak pilatesi seçtiyseniz, disiplinli bir şekilde,doğanın oksijenleştirici ve yeniden dengeleyici etkisini deneyimleyeceksiniz.  Açık havada yapılan bir pilates dersi, akciğer oksijenasyonunu, kas verimliliğini artırır ve bu nedenle sonuçlarını çok daha çabuk görürsünüz.

Koşu

Açık havada koştuğunuzda, koşu bandında olduğu gibi hızınızı kontrol altında tutmanıza gerek kalmaz. Doğal zemin, rüzgarın karşı kuvveti ile birleştiğinde size, koşu bandından daha fazla bir direnç sunar. Bu da, enerji harcamanızda bir artışa ve dolayısıyla daha iyi bir kardiyovasküler seansa yol açar. Güzergahı daha da zorlaştırmak için tırmanışlar, inişler ve merdivenlerle yeni rotalar belirleyebilirsiniz.

Yoga

Açık havada yoga yapmak, doğanın enerjisini hissetmenizi, Dünya'nın nefesini dinlemenizi ve kendi içinize dönmenizi sağlar. Açık alanda yoga yapmak, sizi duygu açısından yoğunlaştırabilir . Dışarıda yoga yaparak elementlerle uyum içine girersiniz, rüzgar nefesinize eşlik eder, güneşin ısısı kaslarınızı daha esnek hale getirir.

Açık havada egzersiz yaparken küçük şeylere, gökyüzünün mavisine, güneşin rahatlatıcı sıcaklığına, dalgaların sesine hayran kalacaksınız.  Ve böylece, zihniniz daha hızlı bir şekilde rahatlayacak ve sizi yoran düşüncelerden  daha kolay bir şekilde kurtulabileceksiniz. 

Spor yapmak, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Her yerde ve her türlü spor, hayatınıza sağlık ve mutluluk getirir, ancak açık alanda spor yapmanın kesinlikle bir katma değeri vardır. Kapalı havalar sizi egzersiz yapmaktan vazgeçirmek isterse, pes etmeyin! Açık havada en az 30 dakikalık  bir spor seansı, kendinizi iyi bir ruh haline sokmanın harika bir yoludur. 

Paylaşın

Değer Giray

Değer Giray

Uzun yıllardır içerik yazarı olarak çalışan, spor yapmanın hayatının her alanında pozitif etkilerini yaşayan Değer Giray, Her Yerde Spor ve FitPeopleHUB için yazılarını siz değerli spor severlerle paylaşmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.