Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

BLOG > Aktif Yaşam

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

Fiziksel aktivite diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kas-iskelet sistemi hastalıkları ve kanser gibi çeşitli hastalıkların önlenmesine ve kontrolüne katkıda bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır .  Öyleyse, isterseniz bireysel isterseniz grup derslerine katılarak dışarıda spor yapmanın faydalarından yararlanabilirsiniz. Açık havada yapabileceğiniz bisiklete binme, koşma, parklarda veya ormanda yürüyüş  yapma, plates, yoga, zumba gibi birçok aktivite seçeneği vardır. Seçiminiz hangisi olursa olsun açık alanda yapılan sporun faydalarını kısa zamanda hissedersiniz.

Şimdi, açık havada yapılan sporun faydaları nelerdir? sorusuna detaylı bir şekilde birlikte göz atalım.

İyi Bir Ruh Hali İçin Açık Havada Spor Yapın

Günlerimizi genellikle kapalı alanlarda, evde, işte, okulda geçiriyoruz. Bu yüzden, hepimiz gün ışığında, temiz hava ile çevrili alanlarda vakit geçirme ihtiyacı duyuyoruz.

Dışarıda antrenman yapmak, serotoninde bir artışa neden olur.    Serotonin, mükemmel bir ruh hali hormonudur. Bu hormon, bize dinginlik, iç huzur verir ve iyi bir şekilde uyumamızı sağlayarak genel durumumuzun iyileşmesine yardımcı olur.

D Vitamini Üretimini Teşvik Etmek İçin Açık Havada Spor Yapın

Açık havada yapılan spor , aslında güneşli alanlarda yapılan spor anlamına gelir. Güneşli alanlarda bulunmak vücudu, iskelet sisteminin sağlığı için önemli olan tuz, kalsiyum  ve  fosforun daha iyi emilmesine katkıda bulunan  D vitamini üretmesi için uyarır . Bu işlem, kemik dokusunun kuvvetlenmesi, iskelet sisteminde meydana gelen birçok hastalık, özellikle osteoporoz üzerinde iyileştirici ve önleyici etkilere sahiptir.  Ayrıca daha esnek hale gelen eklemlerin, dolaylı olarak ciddi yaralanma ve iltihaplanma olasılığını azaltır.

Kasların Daha İyi Oksijenlenmesi İçin Açık Havada Spor Yapın

Açık havada yapılan sporun faydaları arasında en önemlisi oksijendir. Oksijen hücrelerimizin en önemli besin kaynağıdır ve vücudumuzdaki her işlev oksijene bağlıdır. Açık havada yapılan spor , kasların oksijenlenme sürecini iyileştirir . Mevsimlere bağlı olarak, kapalı alanlarda spor yapıldığında, yüksek ısıtma veya soğutma sistemlerinin neden olduğu hava değişimi sorunlarından kaçınmanız gerekir.  Açık havada nefes almak, spor performansınızı olumlu yönde etkiler ve vücudunuzun daha fazla oksijen almasına izin verir.

Daha Yüksek Kalori ve Yağ Yakımı İçin Açık Havada Spor Yapın

Açık havada, tekrarlanan hareketleri yapmak, aletlerle çalışmak ve serbest vücut aktiviteleri yapmak, daha yüksek kalori harcanmasınave yağ yakımına olanak verir.  Doğa, vücudu sürekli yeni ve beklenmedik şeylere zorlayan dik ve engebeli araziden oluşur. Özellikle uzman eğitmenler tarafından yönetilen bir antremanın sonucunda, yağ kütlesinde gözle görünür bir azalma görülür ve daha fazla enerji harcanır. Örneğin, dışarıda koşmak, sıradan bir koşu bandında olduğu gibi hızı kontrol altında tutmanıza izin vermese de, doğal zemin, rüzgarın karşı kuvveti ile birleştiğinde, koşu bandına göre daha fazla direnç sunar. Bu da, kalori harcanmasında kaçınılmaz bir artışa ve dolayısıyla daha iyi bir kardiyovasküler antremana yol açar. 

Yaratıcılığı Teşvik Etmek ve Can Sıkıntısıyla Mücadele Etmek İçin Açık Havada Spor Yapın

Doğada nefes alma imkanı size duygusal açıdan fayda sağlar. Parkta, kumsalda veya dağlarda spor yapmak, sizi motive eder. Çünkü açık havada farklı manzaralar, yeni insanlar, hiç ziyaret edilmeyen yerler gibi her zaman yeni uyarıcalar vardır. Çok daha çeşitli olan açık hava antremanları, fiziksel efor sırasında sıkılma eğiliminde olan kişiler için mükemmel bir çözümdür.

Açık havada spor yapmak sizi kesinlikle daha yaratıcı olmaya teşvik eder. Çünkü spor yaparken aşmanız gereken engeller vardır. Yeni hedeflere, yani daha uzun mesafelere, keşfedilecek yeni yerlere ulaşmak için kendinize meydan okuyabilirsiniz.

Merdivenleri, ağaç gövdelerini, bankları veya piknik masalarını bir ekipman olarak kullanılabilirsiniz, her şey sizin yaratıcılığınıza kalır. Bu şekilde, antrenmanın olağan rutininden kurtulursunuz ve yeni hareketler denemeye daha çok hevesli olursunuz. Bu konuda, size yol gösterecek bir eğitmenin olması da doğru hareketleri yapabilmeniz açısından kesinlikle çok önemlidir.

İlginizi çekebilecek grup dersleri;

Grup Aktiviteleri İçin Mükemmel Bir Açık Hava Dersi

Kapalı spor salonunda diğer insanlarla egzersiz yapmak için kendinizi adapte etmek her zaman mümkün olmazken, dışarıda, grup olarak fiziksel aktivitede bulunmak daha kolaydır .  Genellikle spor salonuna yalnız olduğunuz için gitmek istemezsiniz, ancak arkadaşlarınızla bir spor programı düzenlemek, daha kolay ve daha motive edicidir.
Kendinizi, kendinize benzer yaşam tarzına sahip insanlarla çevrelemek, daha aktif olmanıza ve spor derslerinizi bırakma eğiliminizi yok etmenize yardımcı olur . İşte bu açıdan, grup halinde yapılan sporlar, devamlılık için en iyi faaliyetler arasındadır.

Kısacası, açık havada spor yapmanın birçok yolu vardır. İkili veya ufak gruplar halinde gerçekleştirilen spor dersleri özellikle motive edicidir. Açık alan grup dersleri , düşük maliyetlere sahiptir. Bu dersleri, fiziksel hedefinize uygun, doğa ile temas halinde, tek başınıza veya enerji dolu  bir grup ile gerçekleştirebilirsiniz.

Paylaşın

Değer Giray

Değer Giray

Uzun yıllardır içerik yazarı olarak çalışan, spor yapmanın hayatının her alanında pozitif etkilerini yaşayan Değer Giray, Her Yerde Spor ve FitPeopleHUB için yazılarını siz değerli spor severlerle paylaşmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.