Stresi Azaltmak İçin En İyi Egzersiz Hangisidir?

BLOG > Aktif Yaşam

Stresi Azaltmak İçin En İyi Egzersiz Hangisidir?

Stresi Azaltmak İçin En İyi Egzersiz Hangisidir?

İşyerinde veya özel hayatımızda karşımıza çıkan küçük büyük sorunlar hem bedensel hem de zihinsel tepkilere neden olabilmektedir.  Her insan farklı yapılarda olduğu için gerilime neden olan şeyler farklı olarak algılanır. Bu nedenle, bazı durumlar bazı insanlar için bir tehdit oluşturabilirken, bazıları için sadece daha yüksek bir performans seviyesine iten pozitif stres olarak kabul edilir. Peki, stresi azaltmak için ne yapabiliriz?

Stres, hayatın bir parçasıdır, ancak bu onunla yaşamamız gerektiği anlamına gelmez! Stresi azaltmaya yardımcı olabilecek birçok teknik , aktivite ve terapi vardır, ancak ben bugün doğal yöntemlerle, hayatımızın içinde bunu azaltmanın yolundan bahsedeceğim. Stresi doğal bir süreç içinde azaltmanın en harika yolu egzersiz yapmaktan geçmektedir.

Fiziksel Aktivite ile Stresi Azaltmak

Fiziksel aktivite ile stres nasıl azaltılır? Fiziksel aktivite, vücudunuzdaki stres hormonunu yani kortizol seviyelerini düşürür. Aktif olmak ve ter atmak, vücudunuzun gevşemesine ve aynı zamanda zihninizin rahatlamasına yardımcı olur. Bunu da endorfin üreterek yapar. Stresi azaltan bir egzersiz seansı sayesinde daha iyi bir uyku, net bir zihin ve daha iyi bir ruh hali içinde olursunuz.

Stresi Azaltmak İçin Egzersizler

Herhangi bir egzersiz stresi doğal olarak azaltacak olsa da , özellikle zihin ve bedeni koordine olarak çalıştıran fiziksel aktiviteleri sizinle paylaşmak isterim.

Yoga

Bu popüler zihin-vücut egzersizi, fiziksel gücü ve esnekliği artırırken rahatlamanıza yardımcı olmak için fiziksel ve zihinsel koordinasyonu bir araya getirir. Yoga egzersizi sırasında kontrollü nefes alırsınız ve içten dışa bir farkındalık yaratır. Kalp atış hızınız yavaşlar ve stresiniz azalır.

Yoga her yaş için uygun bir egzersizdir. Yaygın inancın aksine, yogaya başlamak için esnek veya dengeli bir yapıda olmanıza gerek yoktur. Yoga yaparak zamanla vücudunuz esneklik kazanırken mükemmel dengenize de ulaşırsınız. Ayrıca pek çok farklı stil ve yoğunlukta yoga egzersizleri vardır. Bu yüzden bu güçlü zihin-vücut egzersizinden asla sıkılmazsınız. Yeni başlayanlar için  stresi azaltan yoga derslerini deneyin.

Pilates

Pilatesin hem stres hem de anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu egzersiz programı, kasları güçlendirir, duruşunuzu değiştirir ve size esneklik kazandırırken zihinsel farkındalığınız arttırır. Nefes alma tekniklerini kullanırken kaslardaki gerilimi azaltarak, size sakinlik ve esenlik hissi verir. Haftada en az 2 gün stres giderici Pilates derslerine katılmayın deneyin .

Dans

Dans etmek, stresi azaltmanın eğlenceli bir yoludur. Dans, kendinizi ifade etmenize yardımcı olur ve yaratıcılığınızı arttırır. Güven duygunuzun gelişmesine yardımcı olur ve kalabalık bir ortamda kendinizi ifade etme yeteneğinizi geliştirir. Ayrıca, dans etmenin fiziksel olarak da harika faydaları da var. Kilo vermeye, kas geliştirmeye, kalp sağlığını iyileştirmeye ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Zumba antrenmanıyla stresinizi atabilirsiniz .

Açık Hava Etkinliği

Dışarıda aktif olmak stresli olan herkese çare olabilir. Dışarıda daha fazla zaman geçirmek kuşkusuz sağlık açısından çok önemlidir. Doğayla iç içe olmak beyninizi sakinleştirir ve stresi yok eder. Bisiklete binmek, koşuya çıkmak, hatta yürüyüş yapmak ruh halinizi iyileştirir ve zihninizi boşaltır. Ayrıca, açık havada bootcamp, fonksiyonel grup antrenmanlarına katılarak stresten kurtulabilirsiniz.

Egzersiz yapmanın kesinlikle stresinizi azaltacağını unutmayın! Huzurlu ve sakin kalmak için bu egzersizlerden bazılarını mutlaka deneyin.

Paylaşın

Değer Giray

Değer Giray

Uzun yıllardır içerik yazarı olarak çalışan, spor yapmanın hayatının her alanında pozitif etkilerini yaşayan Değer Giray, Her Yerde Spor ve FitPeopleHUB için yazılarını siz değerli spor severlerle paylaşmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.