Stresle Mücadele - Açık Hava Sporları

BLOG > Aktif Yaşam

Stresle Mücadele - Açık Hava Sporları

Stresle Mücadele - Açık Hava Sporları

Spor, doğal bir stres gidericidir. Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak, hastalıkların önlenmesinde ve fiziksel sağlığın korunmasında büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca fiziksel aktivite, duygusal açıdan gevşemeye, zihni boşaltmaya, uyku kalitesini artırmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve stresle mücadele etmeye yardımcı olur!

İş, aile, koşuşturmalar çoğu zaman eve döndüğünüzde yükünü hiç boşaltamayacağınız çok fazla strese neden olan faktörlerdir. Ancak bilindiği gibi spor, stresle savaşmanın çok etkili bir yoludur . Endorfin gibi aktive ettiği hormonlar sayesinde kişinin rahatlamasına ve huzurlu olmasına yardımcı olur. Peki stresi en çok azaltan sporlar hangisidir?

Stresle Mücadelede Açık Havada Yapılan Sporlar

Bootcamp, fonksiyonel antreman, bisiklet, pilates, yoga, koşu, yürüyüş, zumba gibi fiizksel aktiviteler stresi azaltmaya ve psikofiziksel sağlığımızı korumaya aktif olarak katkıda bulunan açık hava etkinlikleridir. 

Açık havada spor yapmak, güneş ışığından yararlanmanın en güzel şeklidir. Güneş ışığı vücudumuzun D vitamini üretimini destekleyerek ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.  Doğada spor yapmak, temiz havayı solumanın, doğanın büyüsüne kapılmanın, şehrin çılgınlığını unutmanın, zihninizi boşaltmanın ve stresten uzaklaşmanın harika bir yoldur. Açık havada yapabileceğiniz HerYerdeSpor aktivitelerinden bazıları;

Yoga

Yoga rahatlatıcı fiziksel bir aktivitedir ve başlı başına nefes alma teknikleri ile birlikte uygulanır. Açık havada yapılan yoga ile bol bol oksijen alırsınız. Böylece stresten uzaklaşır, rahat ve huzurlu bir ruh haline girersiniz.  Açık havada yapılan yoga dersleri hem vücudunuza  hem de sorunlarınıza başka bir açıdan bakmanızı sağlayacak zihinsel esneklik kazandırır.

Pilates

Vücuda aşırı yüklenmeden yapılan Pilates antrenmanları eklemlerin uzamasını ve hareket esnekliğini destekler ve  stresli kişiler için çok önemli sporlardan biridir.  Pilates, zihnin tüm kaslarını yönetmek için tam anlamıyla kullanılmasına ve sorunların kapı dışına atılmasına yardımcı olur.

Koşu

Koştuğunuzda vücut, stresi azaltmaya yardımcı olan hormonları, endorfinleri salgılar. Koşmak, vücut ağırlığını kontrol altında tutmaya yardımcı olan, kan dolaşımını iyileştiren ve ruh haline önemli derecede etki eden bir açık hava sporudur. Hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde açık hava koşu gruplarına katılarak üzerinizde  biriken gerginliği giderebilir, bol bol oksijen alarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

Bootcamp

Bootcamp temel eğitim kampının amacı, güç ve dayanıklılık oluşturan tüm vücut egzersizleridir. Bu temel eğitimler size zorlu koşullarda bir antrenman sağlar.Özel bir ekipman gerektirmez, açık havanın tüm faydalarından yararlanırsınız. En önemlisi de stresinizi yönetebilmenizi sağlayan yoğun bir programdır.

Zumba ile Stresle Mücadele

Zumba dersleri şüphesiz çok dinamiktir. Zumba yapmanın her hangi bir kuralı yoktur. Müziğin ritmine doğru hareket ettiğiniz sürece, egzersize katılmış olursunuz.

Zumba'nın en önemli faydalarından biri stres kırıcı olmasıdır. Özellikle açık havada yapılan zumba dersleri ile kalori yakarsınız, koordinasyon becerilerinizi geliştirirsiniz, motivasyonunuzu arttırır ve tüm stresinizden kurtulursunuz.

İçinde yaşadığımız telaşlı ve suprizlerle dolu dünyamızda, fiziksel aktivite ruhsal refahımızda çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle yaşınız kaç olursa olsun alışkanlıklarınızda, düzenli ve sağlıklı bir fiziksel aktiviteye yer vermek önemlidir.

Paylaşın

Değer Giray

Değer Giray

Uzun yıllardır içerik yazarı olarak çalışan, spor yapmanın hayatının her alanında pozitif etkilerini yaşayan Değer Giray, Her Yerde Spor ve FitPeopleHUB için yazılarını siz değerli spor severlerle paylaşmaktadır.


Yorumlar

Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.

Haydi, seni bekliyoruz...

ÜYE OL
Kısa bir süre için ilk ders ücretsiz. Hemen üye ol, sana vereceğimiz 1 ders kredisi ile ilk dersine katıl.